Den Offline

Co znamená Den Offline v našem podání?

Děti a učitelé, kteří se rozhodnou připojit k akci Den Offline , po celých 24 hodin nevezmou do ruky telefon, tablet nebo počítač. Nepoužijí internet ani žádné digitální zařízení. Ve škole vypneme servery, kopírky, počítače i WiFi a vrátíme se o 30 let zpět do doby kopíráků a psacích strojů. Pro někoho je to dobrodružství, pro někoho ohlédnutí a trocha nostalgie. Tento formát od nás okoukala řada škol z celé Evropy. Setkáváme se s nadšenými reakcemi rodičů, ale i se zarytými odpůrci, kteří se vypnout nechtějí a nedokáží.

Tato aktivita vznikla spontánně v roce 2016, kdy jsme si všimli, že o přestávkách místo běžného ruchu je naprosté ticho a většina dětí je skloněná na chytrým telefonem...

Uvědomili jsme si jak digitální technologie v posledních desetiletích radikálně ovládly a proměnily náš svět. Jejich pozitivní přínos je nesporný a docenit jej dokáže téměř každý z nás. Usnadňují nám čím dál širší škálu činností. Stinné stránky tohoto fenoménu se do našich životů vplížily nenápadně a zákeřně. Mnohdy nám však nejrůznější aplikace přinesly pravý opak toho co, slibují.

  • Uvědomujeme si to?
  • A pokud ano, uvědomujeme si to dostatečně?
  • Jak moc jsme na nových technologiích závislí a jak by se nám vlastně žilo bez nich?
  • Dokážeme to ještě vůbec?

To byly otázky, které vedly ke vzniku Dne offline.

Pravidla akce

  • Děti, které se rozhodnou být 24 hodin být offline, dostanou na ruku oranžovou pásku a nesmí v pátek od 0:01 do 23:59 použít technologie jako jsou telefony, tablet i počítače. Nebýt na internetu, nehrát digitální hry.
  • Pokud to dokáží a donesou od vás potvrzení, že to vydržely, obdrží certifikát a odznak
  • Prosím podpořte své děti. Už jen pro to, že až 70 % dětí do 15 let má strach z nedostupnosti mobilního telefonu. Nebo průměrná doba (podle vlastního průzkumu na naší škole) strávená na telefonu je 6 hodin denně!


Zdeněk Heteš koordinátor akce